top of page
 • Writer's pictureClaire Klingenberg

Ženská prsa - smysl vs. symbolika

Kulturní kontext

Žena, která by si v USA (až na specifické oblasti) odhalila hrudník, může skončit s pokutou za pohoršování veřejnosti. Tato pravidla se pomalu mění a jsou vyjímky pro kojící ženu, ale i ta si musí dát pozor. Dokonce angličtině rozlišuje "toplessness" pro ženy a "barechestedness" pro muže.


Jedna z neustále opakovaných kauz je otázka ženských bradavek na sociálních sítích. Na sociálních sítích mohou být jakkoliv erotické fotky žen, dokud jsou zakryté bradavky, byť lepenkou a je to bráno sociálními sítěmi za "mravné". Umístění fotografie kojící matky, kde je vidět část bradavky, je  kategorizováno jako nemravné fotografie, která porušuje pravidla sítě. Mužské bradavky regulovány nejsou.


Společenský kontext

Můžeme si dokola říkat, že nám je jedno, co si Američani myslí, ale v momentě, když užíváme jejich sociální sítě, nemůžeme ignorovat, jak jejich kulturní předporozumění ovlivňují nás.


Ozvou se hlasy, ať je ta žena klidně nahoře bez jde - opravdu by ale společnost reagovala stejně jako na muže? Stačí být v létě kvůli vedrům méně oblečená a není možné projít po ulici bez poznámek. Rozhodně zkušenost ženy jdoucí s odkrytým hrudníkem by byla jiná, než kterou zažívají muži, kteří v létě chodí "nahoře bez" bez povšimnutí.


A toto vše se odráží i na užívání prsou pro jejich původní účel - kojení.


Co jsou ženská prsa

Ve zkratce: V tukových obalech mléčných žláz ženských prsou jsou estrogenové receptory. Estrogen podporuje uskladňování tuku, proto znatelnější prsa mají ženy.


Jsou sekundárními pohlavními znaky žen, podobně jako je např. ohryzek sekundární pohlavní znak u mužů.


Pro nějaké ženy mohou být erotogenní zónou, ale není to pravidlem, stejně jako u jiných erotogenních zón jak u žen, tak u mužů, mimo pohlavních orgánů.


Na základě toho, že u žádných jiných druhů savců nebyla prokázána role prsou v pohlavním výběru, biologové a antropologové teoretizují, že pohlavní výběr prsou u lidí je až sekundární.


Ženská prsa v rámci pohlavního výběru

Jedna z hypotéz snažící se vysvětlit fascinaci prsy, se odvíjí od symboliky prsou jako jedním ze symbolů plodnosti. Tato symbolika se ovšem odvíjí od chybného předpokladu, že větší prsa znamenají lepší schopnost kojit - a tomu tak vždy není.


V naší kultuře jsme si navykli vnímat prsa jako sexuálně dráždivé části těla a společensky tuto představu podporujeme. Tedy fascinace ženskými prsy není brána jako abnormální.


Přesto, existuje i přehnaná fascinace, prsní fetišismus, který je podtyp parcialismu.


Ženská prsa mimo pohlavní výběr

V některých společnostech před arabsko-euro-americkým vlivem, či fungující mimo něj, chodí muži a ženy bez zakrytého hrudníku. Nahý hrudník ženy v těchto kulturách není vnímán jako sexuálně dráždivý.


Příklady těchto kultur

 • indické kultury nosící antriya

 • Tamilové

 • Ezhavové

 • Toda

 • mezopotámské předarabské kultury

 • Himbové

 • Papunyové

 • Kitikiti'sh

 • Korea, po narození synaProč to řešit?

Například proto:

 • Aby kojící ženy mohly v klidu a nerušeně užívat svá prsa k původnímu účelu

 • Sexualizace ženských prsou vede i k sexualizaci prsou dívek

 • Podprsenka je brána jako součást profesního dresscode, jelikož ženské bradavky skrze oblečení jsou narozdíl od mužských problematické, přestože podprsenky jsou pro některé ženy nepohodlné a rušivé

 • A odvrácená strana problému - ženy po masektomii, které odmítají modelaci nových,  umělých prsou, se potkávají s kritikou a s odsuzováním


Co bude dál? Chození nazí?

I na to komunity jsou. Ale nikoliv, snaha o desexualizaci ženských prsou není to samé jako boj za mávání penisem na veřejnosti - přestože veřejné močení je u nás akceptováno. Je to pouze snaha o zrušení dvojitého standardu týkající se stejné části těla.


Další info:


17 views0 comments

Recent Posts

See All

Detektor lži nedetekuje lež

Detektor lži, jak ho známe z detektivek a někteří i ze skutečného života, měří následující hodnoty: srdeční tep krevní tlak rychlost dechu kožní odpor (elektrodermální aktivita) Tím, že měří zároveň n

K čemu je “panenská” blána

Jedná se o blánu, která částečně nebo zcela zakrývá vnější otvor vagíny. Slouží k tomu, aby chránila vagínu novorozeněte před nečistotami, včetně moče a stolice. Kolem druhého až třetího roku života,

コメント


bottom of page