top of page
  • Writer's pictureClaire Klingenberg

Jak reagovat na nepravděpodobná tvrzení od blízkých?

Updated: May 12, 2020V předchozích mini-manuálech jsme řešili, jak si ověřovat svůj názor, jak rozpoznat manipulace, či jak efektivně užívat Wikipedii. To vše bylo do jisté míry pod naší kontrolou. Stává se však, že nám přijde komentář, zpráva nebo mail od naší rodiny, našich přátel a známých, obsahující nepravděpodobná tvrzení a sdílející osoby od nás vyžadují reakci. Hodí se mít na tyto situace nějaký postup.


Nepravděpodobná tvrzení jsou ta, která jsou v rozporu s dosavadním poznáním a neopírají se o konkrétní, dohledatelné a ověřitelné důkazy.


  1. Zjistit skutečnost důkazu Než se vůbec pustíme do analýzy obsahu a to, do jaké míry odpovídá realitě, je dobré si zjistit, zda tvrzení bylo skutečně vyřčeno tím a tím, zda video skutečně pochází z místa a data, jak se tváří, že dokument, na který je odvoláváno, existuje. Když na nás někdo spustí: "A co říkáš na tohle?," vede nás to přijmout důkaz jako skutečný a reagovat na jeho obsah. Naprosto zbytečně pak sklouzáváme do černé díry.

  2. Zjistit kontext Týká se tvrzení skutečně dané problematiky, nebo bylo vyřčeno jako komentář k něčemu jinému a je sem přeneseno?

  3. Rozebrat tvrzení Pokud se probereme prvními dvěma body, je načase tvrzení rozebrat. Můžete si pomoci návodem Jak naložit s novou informací?

  4. Konfrontace Tato část je nejnáročnější, nejdelší a s nezaručeným výsledkem. Pokud vám záleží, abyste se sdílející osobou byli v dobrém vztahu, dejte si na komunikaci s nimi čas. Proveďte je celým vaším procesem. Vysvětlujte jednotlivé kroky a jejich odůvodnění. Pokud se jedná o citlivé téma pro sdílející osobu, projděte si tento proces nejdřív u nějakého tématu, kde se shodujete, abyste si ověřili jeho fungování. Při momentech střetu využívejte spíše otázek než direktivních tvrzení. Pokud umíte anglicky, můžete se procvičit v rámci projektu Street Epistemology.


Střety s blízkými jsou vždy náročné - jak na nervy, tak na čas, tak na váš vztah. Doporučuji si své bitvy vybírat a věnovat vaše síly jen těm lidem, u kterých vám na vztahu s nimi záleží. (Přiznám se, že sama se tohoto ale také zcela nedržím 😊).


840 views1 comment

Recent Posts

See All

1件のコメント


claire
2020年4月20日

Nemá smysl posílat studie jako takové. Začala bych vysvětlením, co vlastně homeopatie je a že se nejedná, jak si mnozí myslí, o přírodní léčbu. Pak je třeba si uvědomit, že homeopatie je součástí farmalobby. Poslala bych k tomu obraty firmy Boiron (největšího výrobce homeopatie) a podtrhla bych, kolik Boiron utrácí za výzkum a kolik za propagaci (vše dohledatelné online).

Lidé reagují lépe na osobní příběhy, doporučuji Vám prostudovat stránku http://whatstheharm.net/homeopathy.html

A pak jim dát přečíst rozhovor s Natalie Gramms ve Zdravotnickém deníku a pak s Edzardem Ernstem v časopise Téma. To hezky ukazuje, že homeopaté nejsou nějakou persekuovanou menšinou, do které se rádi stylizují, ale jsou velmi často agresoři vůči "zrádcům." Mimo to, homeopatické přípravky jsou běžně dostupné i v…


いいね!
bottom of page